NOVINKY


[19.04.2021]
■ Vydán update 4.2.01 pro DMP Renova 4 [Clear Sky].

[06.08.2020]
■ Vydána aktualizovaná verze DMP Renova 4.1 [Clear Sky].

[30.03.2020]
■ Sloučení DMP Altera 4.0 [Call of Pripyat] s poslední aktualizací a uveřejnění nových odkazů ke stažení.

[ Základní informace ]

Nepřeji si reuploady DMP bez předchozí vzájemné (!) domluvy, a to ani v nezměněné podobě. V případě, že byste někomu chtěli o modpacku dát vědět, uvádějte odkaz přímo na tento blog. Díky za pochopení.

_______________________________________________________________

Obsah:

1] Předmluva
2] Patche a instalace
3] Hlášení problémů a pádů
4] Kontrola podle MD5
5] Kompatibilita
6] Downgrade na starší verzi hry
7] Další otázky

_______________________________________________________________ 
_______________________________________________________________

[ 1 ] PŘEDMLUVA
_______________________________________________________________ 

DMP (Datastor modpack) je souhrnné označení pro modifikace ke všem třem existujícím dílům Stalkera. Modifikace, které zásadní měrou upravují hratelnostní stránku původních her a cílí na maximální prohloubení realismu. Proto je hned v úvodu nutno uvést, že hráčům uvyklým moderním arkádám tato tvorba asi moc neřekne.

Zbraně nejsou pojaty jako hračky. Herní postava je stejně jako všichni ostatní snadno zranitelná a tomu je třeba uzpůsobit svoji taktiku; nejde vběhnout do místnosti a zneškodnit všechno, co se pohne. Nejde nosit tunu výbavy v batohu a prodávat nalezené předměty za horentní sumy. Není k dispozici ani mapa, ani ukazatel počtu nábojů a zdraví. Za splněné postranní úkoly nejde očekávat astronomické odměny a ani vynikající zbraně. Veškerou lepší výbavu je nutné sehnat sám, s vlastním úsilím a mnohdy za ne zrovna malý peníz.

DMP však i přes množství změn a úprav zachovávají původní herní příběh i známé lokace. Smyslem nebylo vytvořit totální konverze a ani nadstavby již existujících zahraničních modifikací, ale změnit pojetí originálních her, zlepšit jejich stabilitu a přidat do nich několik užitečných herních prvků, zbraní a dalších předmětů. Pokud tedy hledáte výzvu, přijdete si na své.


_______________________________________________________________

[ 2 ] PATCHE A INSTALACE
_______________________________________________________________ 

Krok 1 - Aktualizace hry
Ze všeho nejdřív je potřeba aktualizovat základní hru v závislosti na tom, jakou jazykovou verzi máte (majitelům Steam verze se hra aktualizuje automaticky). Odkazy k aktualizacím jsou tady:

POZOR! Vyvarujte se stahování patche 1.0006 pro Stín Černobylu. Jde o neoficiální aktualizaci, kterou GSC nepodporuje a která zaviňuje několik dalších závažných problémů!


Krok 2 - Nejnovější verze modpacků
Odkazy a podrobné informace vztahující se k aktuálním modpackům najdete pod záložkou "Modpacky" v horní liště blogu. Pod záložkou "Doplňky" pak najdete několik různých pluginů, kterými si můžete modpacky přizpůsobit podle svého.

Krok 3 - Stažení DMP
Archiv po stažení stačí rozbalit [viz další krok] a výslednou složku gamedata nakopírovat do adresáře s nainstalovanou hrou. Majitelé Steam verzí najdou všechny díly v adresáři Steam\steamapps\common\ [a pak už jenom záleží, jaký díl chcete s DMP hrát], vlastníci normálních krabicovek pak většinou v adresáři C:\Hry\Stalker.

Krok 4 - Rozbalení archivů
Všechny archivy jsou zabaleny v programu 7Zip [odkaz ke stažení] a mají koncovku *.7z.Rozbalit jej můžete i v klasickém WinRaru [kliknout pravým myšítkem a zvolit možnost "Extrahovat zde"]. V případě, že na disku už starší verzi DMP máte a právě stahujete novou, musíte původní gamedata složku smazat.

Krok 5 - Patche k DMP
V tomto případě nejde o patche do základní hry, ale přímo k jednotlivým modpackům. Potřebné odkazy najdete vždy pod odkazem k základní verzi DMP a instalaci provedete stejně jako v předchozím případě - po stažení archiv rozbalte a veškerý jeho obsah překopírujte přes stávající gamedata složku s DMP.

Krok 6 - Dodatečné úpravy
Jakmile budete hotoví, klikněte pravým myšítkem na ikonu hry a zvolte položku Vlastnosti. V nově otevřené nabídce dopište na konec řádku v kolonce Cíl parametr -noprefetch [díky němu omezíte swapování hry a zabráníte tak možným zásekům]. Tento postup platí pouze pro Stín Černobylu._______________________________________________________________

[ 3 ] HLÁŠENÍ PROBLÉMŮ A PÁDŮ
_______________________________________________________________

Pokud by se stalo, že najdete nedodělek, chybu nebo narazíte na pád hry, rozhodně mi to nahlašte - ať už přímo do komentářů pod adekvátním modpackem a nebo mailem. Dotaz stačí napsat pouze jednou, přeposíláním nic neurychlíte. K tomu se váže ještě další důležitá věc - nestačí jenom napsat "Hra mi spadla a objevilo se nějaký okno. Co teď?". Po pádu hry se sice okno s kratším popisem chyby objeví, ale příčina pádu se nezobrazí. Na to je potřeba znát obsah logu, který najdete ve složce:

Windows XP:
  • Stín Černobylu: Sdílené dokumenty\STALKER-SHOC\logs
  • Clear Sky: Sdílené dokumenty\STALKER-STCS\logs
  • Call of Pripyat: Sdílené dokum.\S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat\logs
  
Windows 7 / Vista:
  • Stín Černobylu: Users\Public\Documents\STALKER-SHOC\logs
  • Clear Sky: Users\Public\Documents\STALKER-STCS\logs
  • CoP: Users\Public\Documents\S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat\logs

Soubor otevřete v obyčejném poznámkovém bloku a poté zkopírujte posledních pár řádků na konci dokumentu pod popiskem ERROR. Pokud k případnému hlášení o pádu hry nepřipojíte výpis z logu, vyhrazuji si právo se dotazem nezabývat!

Ve stejném adresáři [ale tentokrát ve složce savedgames] najdete i všechny svoje uložené pozice a konfiguraci grafiky s ovládáním [soubor user.ltx], což se hodí vědět hlavně ve chvíli, kdy si chcete soubory zazálohovat._______________________________________________________________

[ 4 ] KONTROLA PODLE MD5 ALGORITMU
_______________________________________________________________
  
Pro jistotu, že se modpack správně stáhnul, jsou pod odkazy kontrolní součty. To je taková ta dlouhá změť písmen a čísel označená slovem MD5. Nebudete k tomu potřebovat nic víc, než program WinMD5Sum, který lze zdarma stáhnout  ODTUD.

Práce s programem je snadná, stačí jenom podle následujícího obrázku zvolit cestu k archivu s právě staženým modpackem [2], do posledního políčka nakopírovat MD5 hodnotu [1] uvedenou u odkazů ke stažení a až se všechno načte, kliknout na "Compare" [3]. Porovnání může nějakou dobu trvat, což záleží hlavně na výkonu počítače. Pokud budou obě čísla odpovídat, tak se modpack stáhl bez problémů. Pokud se čísla liší, budete bohužel archiv muset stáhnout znovu.
  

_______________________________________________________________

[ 5 ] KOMPATIBILITA
_______________________________________________________________

DMP jsou funkční nejenom pod normální krabicovou verzí z obchodů, ale i na Steam verzích. Nesejde vůbec na tom, jestli hru máte v angličtině, češtině nebo třeba uruguajštině, protože DMP bude fungovat na všech. Pokud byste pak náhodou chtěli Stín Černobylu rozfungovat i pod Mandriva Linuxem, můžete se podívat na následující návod.


_______________________________________________________________

[ 6 ] DOWNGRADE NA STARŠÍ VERZI HRY
_______________________________________________________________

Downgradem se myslí přechod na starší verzi hry [z patche 1.0005 na 1.0004 a podobně], což se hodí hlavně pro zkoušení dalších modifikací, hraní starších verzí DMP a tak podobně. Jsou hned dva způsoby, jak toho docílit:

  • První, ne úplně spolehlivá metoda tkví v použití Hispano Patcheru, díky kterému je přechod na starší verzi hry otázkou několika kliknutí. Víc informací se už dočtete v připojeném článku. Po použití Hispano Patcheru pak ve hře může dojít k prolínání zvuků a chybám v jejich přehrávání. 
  • Druhá a mnohem spolehlivější metoda spočívá v kliknutí na nabídku Start -> Spustit. Do nově zobrazeného okna napište regedit a počkejte, než se otevře editor registru. Z horní lišty zvolte možnost Úpravy -> Najít a do vyhledávacího řádku vydatlujte "S.T.A.L.K.E.R." [bez uvozovek]. Kompletní cesta by měla vypadat takto: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\GSC Game World\STALKER-SHOC]. Nyní pravým myšítkem klikněte na hodnotu InstallVers, zvolte možnost Změnit a v políčku Údaj hodnoty změňte stávající hodnotu na 1.000. Změny uložte a posléze nainstalujte Vámi požadovaný patch [odkazy najdete v odstavci nahoře a nebo klikněte na následující odkaz, kterým se přesunete přímo k seznamu s odkazy]. Nebudete tak muset hru pracně odinstalovávat nebo zkoušet štěstí s Hispano Patcherem, kde může docházet k už jednou zmíněným problémům se zvuky.   
  • Pokud máte 64-bitovou verzi operačního systému, hledejte  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\GSC Game World\STALKER-SHOC].

_______________________________________________________________

[ 7 ] DALŠÍ OTÁZKY
_______________________________________________________________

Pokud si ještě pořád nebudete v něčem jistí a nebo se budete chtít podívat na seznam nejčastějších otázek, stačí nahlédnout SEM a pečlivě si přečíst všechny sekce. Najdete v nich nejenom řešení těch nejčastějších chyb a problémů, ale i další spoustu rad a triků. Na stejném místě je rovněž vypsán seznam nejběžnějších dotazů. Kromě těchto textů si nezapomínejte číst i instrukce vložené přímo u jednotlivých modpacků.

Budete-li se chtít zeptat ještě na cokoliv dalšího [a nebo mi jen něco vzkázat], nebojte se napsat e-mail a nebo mě kontaktovat na scorpions fóru či rovnou zde na blogu. Odpovědi pak naleznete vždy u toho článku, kam jste svůj dotaz poslali. Příspěvky pročítám všechny a na téměř všechny i odpovídám.

Doufám, že se DMP bude líbit a během průzkumu Zóny Vám všem přeji hodně štěstí.