NOVINKY


[19.04.2021]
■ Vydán update 4.2.01 pro DMP Renova 4 [Clear Sky].

[06.08.2020]
■ Vydána aktualizovaná verze DMP Renova 4.1 [Clear Sky].

[30.03.2020]
■ Sloučení DMP Altera 4.0 [Call of Pripyat] s poslední aktualizací a uveřejnění nových odkazů ke stažení.

[ Informace ]


__________________________________________________________________

[01] Co to vlastně DMP je: 
__________________________________________________________________

DMP [Datastor modpack] je souhrnné označení pro modifikace ke všem třem existujícím dílům Stalkera. Modifikace, které zásadní měrou upravují hratelnostní stránku původních her a cílí na maximální prohloubení realismu [alespoň tedy do míry, do jaké povoluje engine hry]. Proto je hned v úvodu nutno uvést, že na DMP je potřeba si zvyknout. Nebo lépe řečeno – zvyknout si na pomalejší a obezřetnější postup.

Zbraně mají účinek. Herní postava je stejně jako všechny ostatní snadno zranitelná a má svoje limity, ať už ve výdrži nebo nosnosti. Ekonomika je uzpůsobena tomu, aby bylo důležité prodávat co možná nejvíc nalezené výbavy. Není k dispozici ani minimapa, ani ukazatel počtu nábojů a zdraví. Za splněné postranní úkoly nedostanete astronomické odměny a ani vynikající zbraně. Veškerou lepší výbavu je nutné sehnat sám, s vlastním úsilím a mnohdy za ne zrovna malý peníz.

DMP však i přes množství změn a úprav zachovávají původní herní příběh i známé lokace. Smyslem bylo upravit pojetí originálních her, zlepšit jejich stabilitu a přidat do nich co možná nejvíc užitečných a zajímavých herních prvků, zbraní a dalších předmětů. 


__________________________________________________________________

[02] Jak DMP nainstalovat:
__________________________________________________________________


Krok 1 - Aktualizace hry
Nejprve je potřeba nainstalovat a aktualizovat základní hru. Pro Steam verze to neplatí, protože ty se na nejnovější verzi aktualizují automaticky. Odkazy naleznete zde:

    • Stín Černobylu - patch 1.0005 [ odkazy zde ]
    • Clear Sky - patch 1.5.10 [ odkazy zde ]
    • Call of Pripyat - patch 1.6.02 [ odkazy zde ]

Poznámka: Během let 2015 a 2016 vyšly další tři malé aktualizace, které měly vyřešit několik nových problémů. Výsledkem však bylo, že v mnoha případech nešlo hru ani spustit. Bližší informace spolu s možným řešením naleznete zde.

Krok 2 - Nejnovější verze modpacků
Odkazy a podrobné informace vztahující se k aktuálním modpackům najdete pod záložkou Modpacky v horní liště blogu. Pod záložkou Doplňky pak najdete několik různých pluginů, kterými si můžete modpacky přizpůsobit podle svého.

Krok 3 - Stažení DMP
Archiv s modpackem po stažení rozbalte [viz další krok] a obsaženou složku gamedata nakopírujte do adresáře s nainstalovanou hrou. V případě, že na disku už starší verzi DMP máte a právě stahujete novou, musíte původní gamedata složku smazat.

Krok 4 - Rozbalení archivů
Všechny archivy jsou zabaleny v programu 7Zip [odkaz ke stažení] a mají koncovku *.7z. Rozbalit jej můžete i v klasickém WinRaru [kliknutím pravého myšítka a zvolením možnosti "Extrahovat zde"].

Krok 5 - Aktualizace k DMP
V tomto případě nejde o aktualizace základní hry, ale přímo jednotlivých DMP. Ty najdete v souhrnné záložce Modpacky a nainstalovat je můžete stejně jako v předchozím případě. Po stažení archiv rozbalte a pokud není uvedeno jinak, veškerý jeho obsah překopírujte přes stávající gamedata složku s aktuálně staženým DMP.

Krok 6 - Dodatečné úpravy
Jakmile budete hotovi, klikněte pravým myšítkem na ikonu hry a zvolte položku Vlastnosti. V nově otevřené nabídce dopište na konec řádku v kolonce "Cíl" parametr -noprefetch [díky němu omezíte přednačítání hry a zabráníte tak možným zásekům]. Tento postup platí pouze pro Stín Černobylu.

Poznámka:  Všechny modpacky jsou plně kompatibilní jak s původními krabicovými verzemi, tak s verzemi digitálními, a to bez ohledu na jazykovou verzi.


__________________________________________________________________

[03] Jak hlásit chyby:
__________________________________________________________________

Pokud by se stalo, že najdete nedodělek, chybu nebo narazíte na pád hry, rozhodně mi to nahlašte – ať už přímo do komentářů pod adekvátním modpackem a nebo mailem. Dotaz stačí napsat pouze jednou, přeposíláním a kopírováním nic neurychlíte. K tomu se váže ještě další důležitá věc – nestačí jenom napsat "Hra mi spadla a objevila se nějaká výstražná tabulka. Co teď?". Po pádu hry se sice okno s kratším popisem chyby objeví, ale příčina pádu se nezobrazí. Na to je potřeba výpis z logovacího souboru, který najdete ve složce:

Windows XP:
    • Stín Černobylu: Sdílené dokumenty\STALKER-SHOC\logs
    • Clear Sky: Sdílené dokumenty\STALKER-STCS\logs
    • Call of Pripyat: Sdílené dokum.\S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat\logs
 
Windows 7 / Vista:
    • Stín Černobylu: Users\Public\Documents\STALKER-SHOC\logs
    • Clear Sky: Users\Public\Documents\STALKER-STCS\logs
    • CoP: Users\Public\Documents\S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat\logs

Poznámka: Steamová verze Call of Pripyat ukládá veškerá konfigurační nastavení včetně uložených pozic do složky _appdata_, která se nachází v kořenovém adresáři s nainstalovanou hrou.

Používáte-li doplněk k ukládání pozic a screenshotů do kořenového adresáře [sekce Doplňky], budou se logy nacházet rovněž ve složce _appdata_.


Soubor otevřete v obyčejném poznámkovém bloku a poté zkopírujte posledních pár řádků na konci dokumentu pod řádkem ERROR. Pokud mi k hlášení o pádu výpis z logu nepřipojíte, nebudu moci chybu najít a tudíž ani opravit. Mějte prosím na paměti, že možnost ohlašování chyb se vztahuje pouze pro DMP a ne pro modpacky jiných autorů.

Ve stejném adresáři [ale tentokrát ve složce savedgames] najdete i všechny svoje uložené pozice a konfiguraci grafiky s ovládáním [soubor user.ltx], což se hodí vědět hlavně ve chvíli, kdy si chcete soubory zazálohovat.

Upozornění: Při překročení určitého počtu uložených pozic [odhadem kolem 500] může dojít k situaci, kdy hra spadne nebo pozice nepůjde nahrát. Řešením je starší pozice smazat nebo přesunout do jiné složky a ve stávajícím adresáři ponechat jen několik aktuálních [jedná se o soubory s příponou *.sav].

Pro jistotu, že se modpack správně stáhnul, jsou pod odkazy kontrolní součty. To je taková ta dlouhá změť písmen a čísel označená slovem MD5. Nebudete k tomu potřebovat nic víc, než program WinMD5 Free, který lze zdarma stáhnout ODTUD.

Práce s programem je snadná. Stačí jenom zvolit cestu k archivu s právě staženým modpackem [Select a file], do třetího políčka s názvem Current file MD5 checksum value nakopírovat MD5 hodnotu uvedenou u odkazů ke stažení a nakonec kliknout na tlačítko Verify. Porovnání může nějakou dobu trvat, což záleží hlavně na výkonu počítače. Pokud budou obě čísla odpovídat, tak se modpack stáhl bez problémů. Pokud se čísla liší, budete bohužel muset archiv stáhnout znovu.

Upozornění: Modpack není kompatibilní s jinými modifikacemi, modpacky, úpravami, ani s trainery a dalšími hacky. Při pokusu o kombinování s výše uvedenými doplňky hra nebude fungovat korektně a takto vzniklé problémy neřeším.

__________________________________________________________________

[04] Informace na závěr:
__________________________________________________________________

Nepřeji si reuploady DMP bez předchozí vzájemné (!) domluvy, a to ani v nezměněné podobě. V případě, že se vám modpacky líbily a chtěli byste o nich někomu dát vědět, uvádějte prosím odkaz přímo na tento blog.

Díky za pochopení, za přečtení a hlavně za zájem a podporu. V případě, že byste se chtěli zeptat i na něco jiného, nebojte se a pošlete mi e-mail.26 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

ahoj datastore,co mam robit ked mi nefunguje ani jeden z uvedenych tipu jak urobit downgrade hry na nižši verziu.Okrem toho ze mam nainstalovat hru se starsim patchem? to v registroch nefunguje lebo mi to nenajde a ked ano nemam tam ziadne instalversion jedine displey version 1.0006 ale po zmene nic. Je na to este ina finta? mam 64 bit system a hladal som to ako mas napisane [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\GSC Game World\STALKER-SHOC]. a nic tam nemam take.JA tam akosi to GSC.

Datastor řekl(a)...

Já u sebe ten řetězec mám, a to mám taky 64-bity. Můžeě zkusit Hispano patcher, ale jak už jsem několikrát psal, můžou se vyskytnout potíže se zvukem.

Modifikace pro 1.0005 by ale teoreticky pod 1.0006 fungovat měly taky ("teoreticky" píšu proto, že jsem si to neověřoval).

Anonymní řekl(a)...

Tak sme to riskli. Dmp sme dali na ver. 1. 0006 plus tvoj patch a po strelcovu skrys, bez nedostatkov a bez jedineho seku. Vsetko ide ako ma az sa mi zda ze lepsie ako na 1. 0005. :-) , diky aj tak za radu. Tomi

Datastor řekl(a)...

Tak o to líp - on byl problém v tom, že 1.0006 nebyla oficiální, takže proto jsem ji ani neuvedl v popisu. Každopádně hlavní je, že DMP funguje :).

Anonymní řekl(a)...

A ked som chcel nahrat patch,ale nie DMP patch,tak mi napisalo ze hra neni nainstalovana :) a pritom tam je,tak preto mi to nič nenašlo.Ale tak funguje to aj pod 1.0006.Ok diky

Anonymní řekl(a)...

datastore chtěl bych se zeptat jestli je v tomhle nejnovějším DMP možnost jezdit po mapě autama apod. ?

Datastor řekl(a)...

Ne, už před vydáním osmičky jsem se rozhodl, že auta dál ve hře mít nebudu ani formou doplňku. Ty mapy na to nejsou a hra se tak až moc zjednodušuje.

Anonymní řekl(a)...

ok a ještě sem se chtěl zeptat jestli když nejsou v osmičkách tak jestli jsou v sedmičkách? jinak super modpack, vážně kvalitní práce

Datastor řekl(a)...

Do sedmičky se daly přidat formou doplňku, ale ten už jsem odstraňoval. Navíc ani protivníci na hráče v autě moc dobře nereagovali, takže se k nim už vracet nebudu.

Anonymní řekl(a)...

Jak dát zpátky blowouty do Clear Sky, datastor mod pack build 2.1.5? Díky

Anonymní řekl(a)...

ahoj potřeboval bych patch na vyšší nosnost pro STALKER Shadow of Chernobyl.Nevíte někdo o něčem ?
Díky tonda

Quido De Ultor řekl(a)...

Nazdar Datastore ! Som tvoj fanusik, v podstate :D, modpacky od teba boli moje najoblubenejsie a taktiez mi tvoje inormacie pomohli v tazkych casoch ked mi padla hra kvoli inym modom alebo ked som si hru potreboval upravit podla svojho. Jasne ze mam vsetky davno prejdene ale co je dobre to dobrym vzdy ostane... Preto mam v plane si celu seriu kupit na Steame ale neviem ako je na tom Steamovy S.T.A.L.K.E.R. a modovanie. Niesu problemy alebo je nieco inak ? Dik za odpoved... A este raz dakujem za vsetko co si urobil a robis pre stalkersku komunitu !!!

Datastor řekl(a)...

Nazdar. Mockrát děkuju za chválu a jsem rád, že něco z toho, co jsem všemožně sepsal, bylo ku prospěchu :).

A teď k hlavní otázce: U Steam verzí potíže nebyly - Stín Černobylu dokonce běžel mnohem líp právě na Steamu, než v základní krabicovce z obchodů (kratší nahrávací časy ve hře i hlavním menu až o 75% a obecně mnohem lepší odezva pod Windows 7). Problémem bylo akorát zobrazování fontů s českou diakritikou, ale to se povedlo vyřešit. Celkově vzato se nemáš čeho bát a jak už padlo, na Steam verzi Stínu si dokonce přilepšíš. Modifikace pak běží stejně jako u krabicovek, postup se taky nemění.

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den,
Mohl byste poradit starýmu dědkovi?
Nainstaloval jsem Stalkera-Cop, přidal Váš mod vše běží jak má, ale hra nejde uložit. Je mi jasné, že problém je "za klávesnicí" nicméně namouduši nevím, co s tím.
Standa

Datastor řekl(a)...

Budu se snažit - k čemu konkrétně dochází? Hra spadne a nebo se nejde ani dostat do hlavní nabídky? Můžu doporučit zkontrolovat si verzi patche (1.6.02 - odkaz je k nalezení přímo tady na blogu), případně verzi modpacku - do Call of Pripyat je funkční jenom Next verze (budoucí Altera). Jinak by k potížím (a zvlášť s ukládáním) docházet nemělo.

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den,
Hra běží normálně, pouze nejde save, do hlavní nabídky se dostanu, dám save, ale nic se nezaznamená. S největší pravděpodobností je to způsobeno skutečně tím, že hra není opatchována. Vyzkoušel jsem oba Vaše patche 1602, ale vyběhla hláška, že hra není nainstalována.
Standa

Datastor řekl(a)...

Pak mě napadá celou hru přeinstalovat (jde taky o to, co za verzi hry to vlastně je - Steam verze by se měla aktualizovat sama, poslední krabicová edice by v sobě už patch měla mít taky a dřívější krabicovky se u nás prodávaly napevno s prvním patchem 1.6.01, takže tam je instalace 1.6.02 nezbytností).

Dalším bodem je zkontrolovat si soubor fsgame.ltx v adresáři s nainstalovanou hrou, konkrétně řádek $app_data_root$. Ten by měl vypadat nějak následovně:
true | false | C:\Users\Public\DOCUME~1\STALKE~1.-CA\

Poznámka: Údaj platí pro Windows 7 a je potřeba se ujistit, že na disku už v adresáři Users\Veřejné\Veřejné dokumenty\ existuje složka s názvem S.T.A.L.K.E.R. - Call of Pripyat.

Na XP by cesta měla vypadat zhruba takhle: C:\Documents and Settings\All Users\Documents\S.T.A.L.K.E.R. - Call of Pripyat\. Stejně jako minule platí, že taková složka na disku musí existovat - případně ji je potřeba manuálně vytvořit.

Jinak mě toho už moc nenapadá, kde by mohl vězet problém.

Anonymní řekl(a)...

Ještě jednou Dobrý den,
Vše vyřešeno, moje hluboká omluva za Váš ztracený čas a děkuji za Vaši snahu mě pomoci.
Celé to bylo způsobeno mojí duševní slabostí - patch 1602 jsem tvdošíjně cpal do adresáře BIN místo do adresáře kam patří.
Ještě jednou se omlouvám a přeji Vám mnoho zdaru ve Vaší práci i osobním životě.
Standa

Datastor řekl(a)...

Nápodobně a děkuju mockrát. Ale netřeba se omlouvat, hlavně že se ten problém vyřešil.

Unknown řekl(a)...

Porad pls ja bich si ten DMP modpack chtel zahrat ale ked urobim všechno co tam piše a spustim hru napiše program X-RAY prestal pracovat pls porad mam verzi 1.6.02 pls

Anhell řekl(a)...

Zdravím!
Mám problém s padáním hry jako tady výše popisující - XrayEngine crash...

Přiznám se, že hra je cracknutá, ale šlapala jako hodinky skoro 4 roky, je to verze 1.6.00 bez nainstalovanýho jakýhokoliv modu.
Neproběhl žádný zásah do hardwaru a hra mi začala padat cca po minutě po nalogování jakékoliv save pozice.

S dovolením sem hodím link na error report kterej sem hodil na web.
http://leteckaposta.cz/650396857

Mám pocit, že vysvětlení bude stylem: Máš starej stroj a něco ti tam odchází a sem s tím docela už i smířenej:-)

Díky za jakejkoliv comment/radu/vysvětlení

Datastor řekl(a)...

Nazdar,
sice nejde o nejnovější stroj (alespoň soudě podle záznamu v logu), ale to nemusí nic znamenat. Nová hra funguje a nebo taky dochází k pádům? Minimálně bych doinstaloval 1.6.02 patch, protože ten toho řešil poměrně dost. Vyzkoušej a případně dej vědět, jestli se něco změnilo.

Anhell řekl(a)...

Zkusím ten patch stáhnout.
Reinstal sem zatím neřešil, protože sem si myslel, že tam odešla nějaká knihovna nebo něco "nahraditelnýho".

Spíš mě zarazilo, že se problém s pády objevil až po takové době bez jakýhokoliv zásahu do hardwaru/softwaru.

Dík Anhell

Anhell řekl(a)...

Takže při pokusu o nainstalování patche mi to napsalo, že nebyla nalezena hra a po kompletním reinstalu to stejně padá, takže chyba bude podle mě někde jinde.

:-(

Datastor řekl(a)...

Po chvíli pátrání na internetu jsem se dočetl, že tahle chyba je častá právě v základní 1.6.00 verzi. Proto se asi 1.6.02 aktualizaci nevyhneš (updatování originálních verzí funguje bez problému, warez verze jsou v tomhle ohledu problémovější).

Možná by stálo za to vyzkoušet někde sehnat za pár korun krabicovku nebo zlevněnou digitální verzi (na GOG.com je často nějaká sleva, ale je potřeba si to hlídat - obdobně to platí i pro Steam).

Unknown řekl(a)...

Dobrý den. Po hodně dlouhé době jsem se chtěl vrátit ke Stalkerovi a vaší domifikaci. Zakoupil jsem hru na streamu (jde o první díl) a nainstaloval vaši modifikaci. Také jsem si ze streamu stáhnul češtinu do hry. Při spuštění hry bez modifikace hra funguje. s modifikací Okamžitě spadne. Log mi píše toto :
FATAL ERROR

[error]Expression : wave&&wave->length()
[error]Function : CSoundRender_Source::LoadWave
[error]File : E:\stalker\sources\trunk\xrSound\SoundRender_Source_loader.cpp
[error]Line : 65
[error]Description : Can't open wave file:
[error]Arguments : e:\games\games\s.t.a.l.k.e.r. - shadow of chernobyl\gamedata\sounds\characters_voice\scenario\video\thq_logo_audio.ogg

Díky za pomoc