NOVINKY


[19.04.2021]
■ Vydán update 4.2.01 pro DMP Renova 4 [Clear Sky].

[06.08.2020]
■ Vydána aktualizovaná verze DMP Renova 4.1 [Clear Sky].

[30.03.2020]
■ Sloučení DMP Altera 4.0 [Call of Pripyat] s poslední aktualizací a uveřejnění nových odkazů ke stažení.

Základní informace - zjednodušená verze


Nepřeji si reuploady DMP bez předchozí vzájemné (!) domluvy, a to ani v nezměněné podobě. V případě, že byste někomu chtěli o modpacku dát vědět, uvádějte odkaz přímo na tento blog. Díky za pochopení.


____________________________________________________________
Obsah:

1] Předmluva
2] Patche a instalace
3] Hlášení problémů

____________________________________________________________
____________________________________________________________

 [ 1 ] KOMPATIBILITA
____________________________________________________________

DMPčka jsou funkční nejenom pod normální krabicovou verzí z obchodů, ale i na Steam verzích. Nesejde vůbec na tom, jestli hru máte v angličtině, češtině nebo třeba uruguajštině, protože DMP bude fungovat na všech. Jediným neduhem Steam verze Stínu Černobylu je, že se originální font nahradí za ošklivější Times New Roman. Tady jde o enginovou záležitost, kdy si hra nerozumí s českou diakritikou [krabicová verze zobrazuje celou českou znakovou sadu bez sebemenších potíží].


____________________________________________________________

[ 2 ] PATCHE A INSTALACE
____________________________________________________________

Krok 1 - Aktualizace hry
Ze všeho nejdřív je potřeba stáhnout si adekvátní patche do originální hry, pod kterými DMP bez potíží poběží. Pokud máte českou verzi hry koupenou na území ČR a SR, musíte si pochopitelně stáhnout taky českou verzi patche [žádná jiná verze by se do hry jinak nenainstalovala]. Pokud máte anglickou, stačí si stáhnout anglický patch. Majitelům Steam verze se hra aktualizuje sama, tudíž patchovat není potřeba [raději si ale v nastavení Steamu zkontrolujte, zda máte aktualizaci her zapnutou]. Odkazy včetně kompatibilních patchů jsou tady:


POZOR! Vyvarujte se stahování patche 1.0006 pro Stín Černobylu. Ten sice opravuje několik chyb v multiplayeru, ale může kompletně rozhodit hru pro jednoho hráče. Patch 1.0006 nepodporují ani samotní vývojáři.


Krok 2 - Nejnovější verze modpacků 
Veškeré odkazy na aktuální verze DMP najdete v horní liště včetně dalších upřesňujících nebo doplňujících materiálů, jako jsou doplňky, patche a nebo obaly na DVD krabičku.

Krok 3 - Stažení DMP 
Archiv po stažení stačí rozbalit [viz další krok] a výslednou složku gamedata nakopírovat do adresáře s nainstalovanou hrou. Majitelé Steam verzí najdou všechny díly v adresáři Steam\steamapps\common, vlastníci normálních krabicovek pak většinou v adresáři C:\Hry\Stalker [to už záleží čistě na tom, kam jste hru instalovali]. DMP pro Stín Černobylu u sebe má vlastní obslužnou nabídku i s přiloženým návodem a texturami určenými pro klasické fullscreen monitory s poměrem stran 4:3.

Krok 4 - Rozbalení archivů
Všechny archivy jsou zabaleny v programu 7Zip [odkaz ke stažení] a mají koncovku *.7z. Je to kvůli mnohem lepší kompresi než u klasického WinRaru, což ale neznamená, že byste takový archiv ve WinRaru nemohli otevřít. Stačí na něj kliknout pravým myšítkem, zvolit "Extrahovat zde" a počkat si, než se Vám na disku neobjeví rozbalený modpack.

V případě, že na disku už starší verzi DMP máte a právě stahujete novou, musíte původní gamedata složku smazat. Pokud stahujete pouze patch k aktuální verzi modpacku, tak mazat nic nemusíte [viz. další odstavec].


Krok 5 - Patche k DMP
Pokud je pod odkazem ke stažení základního DMP ještě další odkaz na patch, stáhněte ho taky. Pak už platí postup z druhého kroku [rozbalit archiv a jeho obsah nakopírovat do složky s nainstalovanou hrou].

Krok 6 - Spuštění modpacku
V Poznámkovém bloku [nebo jiných textových editorech vyjma MS Word] otevřete soubor fsgame.ltx. Hned na začátku souboru si všimněte řádku $game_data$, u kterého jsou další dvě položky [true a false]. Obě přepište na true a změny uložte. Teď už stačí zapnout hru a vstoupit do Zóny. Kvůli intenzivnější atmosféře pak všechny tři díly poběží s ruským dabingem a kompletními ingame titulky v češtině.

Krok 7 - Dodatečné úpravy
Jakmile budete hotoví, klikněte pravým myšítkem na ikonu hry a zvolte položku Vlastnosti. V nově otevřené nabídce dopište na konec řádku v kolonce Cíl parametr -noprefetch [díky němu omezíte swapování hry a zabráníte tak možným zásekům].


____________________________________________________________

[ 3 ] HLÁŠENÍ PROBLÉMŮ
____________________________________________________________

Pokud by se čirou náhodou stalo, že najdete nedodělek, chybu nebo narazíte na pád hry, rozhodně mi to nahlašte - ať už přímo do komentářů pod adekvátním modpackem a nebo mailem. Pokud se rozhodnete pro mail, tak svůj dotaz posílejte jenom jednou. Budu se snažit odpovědět vždycky co možná nejdřív, ale posíláním jednoho dotazu pořád dokola nic neurychlíte. K tomu se váže ještě další důležitá věc - nestačí jenom napsat "Hra mi spadla a objevilo se nějaký okno. Co teď?". Po pádu hry se sice okno s kratším popisem chyby objeví, ale ty čísla a písmena nikomu nic neřeknou. Na odhalení chyby je potřeba znát obsah logu, který najdete ve složce:

  • Stín Černobylu: Sdílené dokumenty\STALKER-SHOC\logs
  • Clear Sky: Sdílené dokumenty\STALKER-STCS\logs
  • Call of Pripyat: Sdílené dokum.\S.T.A.L.K.E.R. - Call of Pripyat\logs

Soubor se jmenuje xray_název-profilu.log. Pokud hrajete na Vistách, soubor najdete v adresáři Users\Public\Documents\STALKER-SHOC (případně STALKER-STCS nebo S.T.A.L.K.E.R. - Call of Pripyat). Soubor otevřete v obyčejném poznámkovém bloku a poté zkopírujte posledních pár řádků na konci dokumentu pod popiskem ERROR. Bez výpisu z logu nebudu na problémy brát zřetel.

Mimochodem ve stejném adresáři [ale tentokrát ve složce savedgames] najdete i všechny svoje uložené pozice, což se hodí vědět hlavně ve chvíli, kdy si třeba chcete udělat jejich zálohu.